Říct, či neříct
Obyvatelé středočeské vesnice jsou naštvaní, že jim stát zatajil přítomnost nakažených dělníků
V úrodné středočeské rovině kolem Mělníka na konci července vrcholí žně, po rozlehlých obilných lánech krouží kombajny, na polích brigádníci sbírají zeleninu. Náves zdejší obce Kly působí v horkém letním dopoledni ospale, tento zdánlivý klid však jen maskuje napětí, které tu v posledních dnech mezi lidmi panuje. Na počátku aféry, která dnes nehýbe už jen malou vesnicí, ale celonárodním zpravodajstvím, bylo tajné stěhování pacientů nemocných chorobou covid-19, které později vyšlo najevo, a do lidí vstoupil strach.
Šířilo se to formou fám, šeptandy a lží po Facebooku a po krámech a hospodách.
Konkrétně šlo o to, že zemědělské družstvo obdělávající pole v okolí si každé léto na výpomoc se sklizní najímá desítky pracovníků a část z nich – většinou z Ukrajiny – se nakazila koronavirem. Družstvo nejprve nakažené dělníky izolovalo ve své ubytovně v Čečelicích, kde už předtím pracovali a spali, v polovině července se je však náhle rozhodlo přesunout do své nevyužívané budovy v nedalekých Klech. Jedenáct nakažených brigádníků bylo převezeno bez veřejného oznámení, jejich příchod se však neutajil.
Přesun i ticho kolem něj obyvatele Kel naštvaly a letní Polabí se tak rázem ocitlo v hlavních zprávách. Vyhrocenou situaci nakonec řešil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který vesničany ujistil, že vše proběhlo podle zákona a nebezpečí nákazy jim nehrozí. V hlavách místních obyvatel přesto zůstal hořký pocit.
Nenápadný přesun
…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu