Málokteré téma dnes rezonuje tolik jako myšlenka základního nepodmíněného příjmu neboli „universal basic income“ (UBI). Znovu to potvrdila pandemická vlna, kdy se objevily návrhy, že právě doba útlumu a zotavování by mohla být vhodná pro jeho zavádění a byla by „dobrým odkazem koronaviru budoucím generacím“. Otázka „bezpracných peněz“ se stále častěji objevuje i u nás. Zatímco veřejné debaty končívají nerozhodně, u publikací převažují ty, které návrh obhajují. A tento poměr ještě posílí kniha Dejte lidem peníze z nakladatelství Argo, jejíž autorkou je americká ekonomická novinářka Annie Lowrey (1984) pracující pro prestižní časopis The Atlantic.
Dlouhé dějiny
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Tak jako předešlé tituly ediční řady Crossover, ani novinka není zcela teoretická. Úvahy o budoucnosti práce autorka prokládá reportážemi z různých koutů světa a rekapituluje, že jde o ideu sahající minimálně k Thomasu Moreovi. V moderní době měla a má řadu odlišně orientovaných příznivců: patřil mezi ně jeden ze zakladatelů klasického liberalismu John Stuart Mill, libertarián Milton Friedman či republikánský prezident Richard Nixon, ale i Martin Luther King, Hillary Clinton a hnutí Black Lives Matter.
Celosvětově pořád přibývá států či regionů, které s touto myšlenkou experimentují, v různých podobách ji praktikují nebo se jí blíží: Aljaška už od osmdesátých let, Írán od roku 2011. Ve Finsku byl dva roky testován projekt, v jehož rámci bylo náhodně vybraným nezaměstnaným vypláceno 560 eur. Zatím…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu