Poslušností k řádu
Polská vláda neustává ve svém boji proti vlastním soudcům
Poslední čtvrtek před Vánoci byl pro Małgorzatu Kidawu-Błońskou ve znamení údivu. Polský Sejm měl projednávat zákon umožňující pokutovat nebo rovnou vyhodit z práce soudce, který si dovolí svým verdiktem nebo veřejným prohlášením nějak kritizovat vládu. Opoziční velmi pravděpodobnou kandidátku na funkci prezidenta překvapilo, jak málo lidí se vydalo předcházející večer protestovat. Proti „náhubkovému zákonu“, jak se normě od počátku přezdívá, se sice demonstrovalo ve dvou stovkách měst a městeček, ale ani ve Varšavě nedorazilo víc než deset tisíc lidí.
Pak se paní Kidawa-Błońska divila ještě víc. Zákon se totiž vůbec projednávat nemusel. Do práce ten den přišlo poslanců Práva a spravedlnosti (PiS) málo a jako bod programu ho mohla opozice v Sejmu snadno vyřadit – kdyby jejích poslanců nepřišlo ještě méně. Vládní strana má v Sejmu většinu a v blízké budoucnosti by si i přes jedno smetení z programu prosadila svou, trapná opoziční lhostejnost však urazila všechny středeční demonstranty a umožnila vládě prohnat svůj zákon Sejmem v co největší rychlosti. Jde přitom o záležitost, která vede Polsko do dalšího tvrdého střetu se zbytkem Unie. Podle polského ombudsmana Adama Bodnara a mnoha dalších právníků přímo do „právního polexitu“.
Žádné podrývání
Zákon, který Sejm v pátek schválil, stanoví, že soudce může být potrestán pokutou nebo v nejzazším případě zbavením funkce, pokud se dopustí počínání, které „znemožňuje či komplikuje výkon spravedlnosti“ nebo které…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu