Nenechat ze sebe udělat poslušné hovado
S ukrajinským režisérem Olehem Sencovem o 145 dní dlouhé hladovce, filmu natočeném z vězení a o budoucnosti Krymu
Třiačtyřicetiletý režisér a politický aktivista Oleh Sencov byl za účast na ukrajinském Euromajdanu a na protestech proti anexi Krymu v květnu 2014 zatčen ruskou Federální službou bezpečnosti (FSB), následně obviněn z terorismu a odsouzen ke dvaceti letům vězení. Petici proti jeho obvinění podepsalo na sto tisíc signatářů, mezi nimi i režiséři Pedro Almodóvar, Ken Loach, Wim Wenders, Agnieszka Holland a mnozí další. Po čtyřech letech věznění zahájil Sencov v květnu 2018 hladovku za propuštění všech ukrajinských politických vězňů v Rusku – trvala 145 dní. V září 2019 byl pak Sencov propuštěn v rámci výměny zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou. Tento rozhovor pro Respekt o režisérových zážitcích z vězení i o budoucnosti Ruska a Ukrajiny byl veden ve Štrasburku u příležitosti jeho osobního převzetí Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, kterou mu Evropský parlament udělil již v roce 2018.
Na začátku září jste byl po více než pěti letech propuštěn z ruského vězení. V rozhovorech jste se několikrát zmínil o manipulaci a mučení, kterému jste byl vystaven před soudním řízením, během soudu a ve vězení.
Vyšetřovatelé FSB mě vyslýchali a mučili po zadržení, aby ze mě dostali přiznání. Když jsem se nepřiznával a kolem mého zatčení začal vznikat mezinárodní rozruch, přestali mě bít, ale psychický nátlak dál pokračoval. Celých pět let se mě snažili zlomit, postupně a beze spěchu. Protože to můžete udělat buď drasticky a rychle, nebo pomalu a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu