Spor o islám si vybral v Česku v poslední době spíš pauzu, teď to ale může změnit rozsudek Nejvyššího soudu z minulého týdne. Týká se totiž výbušné kauzy somálské studentky pražské zdravotní školy, jíž ředitelka nepovolila nosit během vyučování tzv. hidžáb (tedy šátek zakrývající vlasy, krk a část ramen). Rozsudek lze chápat jako srozumitelný návod pro další spory o zahalování vlasů a jiné podobné projevy muslimského vyznání, které se v době rostoucích obav z islámu v české společnosti nevyhnutelně objeví.
Nejvyšší soud shrnuje věc do několika bodů. Zaprvé: omezit někomu tak základní právo, jakým je svoboda náboženského vyznání a jeho projevů, lze pouze zákonem. Ne obecní vyhláškou, ne vnitřním nařízením nějaké instituce či firmy, ne školním řádem, jak tomu bylo v případě somálské studentky. (A už vůbec ne ustanovením, které – jak škola přiznala – vzniklo kvůli několika klukům, kteří si z pubertálního vzdoru nasazují ve vyučování kapuci či kšiltovky.) Zákaz by navíc podle soudu musel být „v zájmu veřejné bezpečnosti, ochrany veřejného pořádku, zdraví, morálky nebo ochrany práv a svobod jiných“. Žádný takový zákon ale v českém právním řádu neexistuje.
Konkrétně u hidžábu není podle soudu možné zákaz zdůvodnit ani veřejnou bezpečností. „Samotné zahalení hidžábem nezvyšuje žádná bezpečnostní rizika. Nezakrývá obličej a neztěžuje tak identifikaci nositelky, ve vztahu k okolí nemůže vzhledem ke způsobu vázání šátku způsobit obavu například z ukrytí předmětů, kterými by…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu