Zapomenout na vyžírky
Co všechno čeká Lubomíra Zaorálka na ministerstvu kultury
Od minulého týdne je novým ministrem kultury. V dějinách České republiky v pořadí již sedmnáctým, v porevoluční historii celkově dokonce už dvacátým. Z jeho prvních, vesměs nekonkrétních vyjádření je zřejmé, že si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek bude muset nejprve udělat obrázek o tom, co ho v rezortu zdevastovaném předchozím řízením Antonína Staňka vůbec čeká. Není toho zrovna málo.
Rozjetý vlak
Hlavní bitvu ke své smůle Zaorálek prohrál, ještě než na ministerskou židli minulé úterý usedl. Rozpočet ministerstva na příští rok totiž těsně předtím vyjednal s ministryní financí Alenou Schillerovou ekonomický náměstek René Schreier, který byl řízením ministerstva kultury pověřen během nekonečného hledání nástupce odvolaného ministra Staňka. Nedopadlo to dobře. Zatímco Staněk ještě v únoru sliboval, že se pro rok 2020 rozpočet navýší o 2,4 miliardy oproti letošní sumě, nakonec může být Zaorálek rád, že Schillerová přidá 200 milionů.
V agendě ministerstva kultury jde přitom o klíčovou věc. Bezmála 30 let všichni ministři slibují, že se kultura dočká jednoprocentní podpory z celkového státního rozpočtu. Stojí to i v dokumentu Státní kulturní politika na léta 2015–2020, který ministerstvo kultury vypracovalo během šéfování Daniela Hermana a k jehož plnění se loni zavázala Babišova vláda v programovém prohlášení. Ono magické jedno procento se však opět odkládá: z očekávaného 1598miliardového rozpočtu dostane příští rok kultura 14,8 miliardy, což je 0…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu