U každé vesnice je poklad
Starostové obnovují zapomenuté cesty a vracejí do krajiny člověka a život
Z české krajiny skoro vymizel živočišný druh člověk-chodec, ale teď dostal nečekanou pobídku k rozmnožení. Hnutí Starostů a nezávislých přišlo s nápadem obnovit na venkově historické polní cesty. Plán s názvem 1000 a 1 cesta pro krajinu je prostý: každá zdejší obec by měla obnovit jednu zapomenutou cestu ve svém katastru. Pokud to vyjde, český venkov se vymaní ze sevření rozlehlých lánů a život v Česku se nenápadně, ale podstatně změní.
Konec pastí
Pro Pavla Čížka, dlouholetého šéfa radnice ve Spáleném Poříčí, není cestářská vize žádnou novinkou: zapomenuté cesty v katastru svého městečka nedaleko Plzně vytyčuje už víc než deset let. Některou je třeba obnovit celou znovu, někdy stačí jen dotáhnout už existující cestu, přeťatou zoraným lánem.
Jedna z Čížkových znovuvzkříšených cest spojuje vesnice Číčov a Hořehledy, obě na dohled od poříčské radnice. Ze silnice se odpojuje písčitá stezka, která rychle přechází v travnatý, čtyři metry široký pás lemovaný po obou stranách posečeným polem. Pěší stezka ve svém běhu roztíná dva velké lány na dva kusy, jeden má třicet, druhý padesát hektarů. Po celé její jedné straně už tři roky zapouští kořeny v pravidelných rozestupech mladé duby a třešně. Většině se navzdory suchu daří, a tak podél dvouapůlkilometrové cesty pomalu roste alej. Kde nejsou stromy, tam rostou křoviny a vysoká tráva, jen vždy po pár stovkách metrů přijde patnáctimetrová mezera. To…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu