Mladí a nejistí
Proč Sally Rooney odmítá být dalším hlasem generace mileniálů
Jane Austen prekariátu a J. D. Salinger pro snapchatovou generaci – taková označení spolu s řadou superlativ má světová kritika pro mladou irskou spisovatelku Sally Rooney (28). A přestože se jí to nelíbí, musí se sžívat i s nálepkou „literární hlas generace mileniálů“. Na scénu vstoupila razantně v roce 2017 románem Rozhovory s přáteli, který nyní vydalo Argo. Pozici největšího objevu posledních let pak stvrdil její loňský román Normal People (Obyčejní lidé), který na svou českou verzi čeká.
Čtenáře i recenzenty zcela jistě okouzlila lehkostí psaní. Nevyhýbá se velkým emocím a prožitkům, což přisuzuje lásce ke klasickým románům 19. století; s Austen a Salingerem ji kritika nespojuje náhodou. Podobně jako oni píše zábavným, svižným stylem, který ale nepluje po povrchu a postihuje důležité rozměry života dnešní nejmladší generace dospělých. Nekřečovitě ukazuje jejich široké pojetí sexuality a svět, v němž být queer je něco normálního. Její hrdinové jsou inteligentní, zároveň roztěkaní, znejistělí rozpadajícím se pracovním trhem a emocionálně nestabilní, což se přelévá do psychických problémů.
Nesoudit postavy
Rooney říká, že její tvorba vychází z „kulturních podmínek, které vytvořila finanční krize“. Ta na Irsko dopadla opravdu silně. Jak ukazuje mladá generace spisovatelů z okruhu dublinského časopisu The Stinging Fly, kam autorka patří, dospívání v těžkých časech jejich uvažování silně ovlivnilo. Sally Rooney o sobě mluví jako o marxistce, ale…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu