Více léků, méně bariér
Mezinárodní pokus zastavit smrtící epidemii eboly v Kongu akceleruje
Virus eboly dovezl v polovině července do Gomy farář. Do největšího města východního Konga přicestoval autobusem ze zhruba 300 kilometrů vzdáleného epicentra epidemie, které v posledním roce podlehlo více než 1700 lidí. Pastor ignoroval varování zdravotníků, v nebezpečné oblasti pravidelně kázal v sedmi kostelích a pokládal při tom ruce na hlavy věřících. Někteří z nich byli nakaženi rychle zabíjejícím virem, který se přenáší kontaktem s tělesnými tekutinami nemocných.
Zdravotníci v Gomě tvrdí, že se jim podařilo zajistit všechny spolucestující z autobusu, kterým pastor přijel, a většinu z nich očkovat účinnou vakcínou. Duchovní mezitím zemřel a jeho skon nakonec pohnul mezinárodním společenstvím. Šlo totiž o první případ, kdy se ebola objevila v Gomě, nesmírně chaotickém asi dvoumilionovém městě na hranicích se Rwandou, kterou denně překračují tisíce lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto předminulý týden teprve popáté ve svých dějinách vyhlásila zdravotní pohotovost s globálním dosahem. S cílem mobilizovat více mezinárodní pomoci dříve, než se virus dále rozšíří.
Motorky a nedůvěra
Na severovýchodě Konga se virus snaží zastavit tisícovky místních i zahraničních zdravotníků. Současná epidemie vypukla v srpnu minulého roku a je druhou nejhorší v dějinách. Víc lidí, konkrétně 11 310, zemřelo jen v letech 2014–2016 v západoafrické Libérii, Sieře Leone a Guineji.
Oproti minulosti mají zdravotníci jednu důležitou výhodu: nově byla vyvinuta…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu