Aukcím s výtvarným uměním se u nás daří. Šéfredaktor časopisu Art+ Jan Skřivánek, který se na trh specializuje, minulý týden spočítal, že u nás sběratelé letos na aukcích utratili 737 milionů korun, což je meziroční nárůst o 35 procent. Stejný odborník navíc nedávno uvedl, že pokud jste si před deseti lety koupili nějaké významné dílo, jeho cena bude dnes minimálně o polovinu vyšší.
Po vlastnictví umění proto u nás již dávno netouží jen jeho nadšení milovníci, ale zejména investoři. Lidé, kteří vědí, že vložit peníze do české moderny ze začátku minulého století se jim vyplatí víc, než kdyby za ně koupili zlato – u něj cena během dekády vzrostla jen o 19 procent. A také bystřejší podnikatelé s kontroverzní minulostí, jimž někdo poradil, že takzvaný artwashing, čili vražení pochybných peněz do velkých kulturních hodnot, vám může u části společnosti vylepšit ztracenou pověst.
Za 78 milionů jste si letos mohli v Praze koupit luxusní osmdesátimetrový byt na Smetanově nábřeží, v Olomouci nový výstražný systém pro celé město – anebo obraz Františka Kupky Plochy příčné II. Ten s touto částkou překonal všechny rekordy českých aukcí. Zatímco pro veřejnost zůstal kupec v anonymitě, v uzavřených vysokých kruzích, kde je oblibou poměřovat své bohatství, mu takhle vyšroubovaná cena jistě přinesla další prestiž.
Moderních obrazů ovšem na trhu rychle ubývá. Investoři se tak postupně přesunují k novějším dílům. Ostatně plátno Akce I Mikuláše Medka z poloviny padesátých…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu