Třináct dní na převrat
Cesta „evropské premiérky“ Ursuly von der Leyen k nečekanému vítězství
Je možné získat za třináct dní na svou stranu většinu ze 747 kriticky odtažitých poslanců Evropského parlamentu a stát se první ženou v historii, která usedne do čela Evropské komise? Bývalá německá ministryně obrany, křesťanská demokratka Ursula von der Leyen (60) ukázala, že to možné je: minulé úterý prošlo její schválení na sněmu o devět hlasů. Ale byl to boj.
Za zavřenými dveřmi
Je třetí prázdninové úterý a před jednacím sálem Evropského parlamentu ve Štrasburku je neobvyklé rušno. Europoslanci jsou na místě a netrpělivě očekávají příchod Ursuly von der Leyen – ženy, s jejíž jménem si většina z nich ještě před pár dny nedokázala příliš mnoho konkrétního spojit.“ Teď k nim má pronést řeč a vysvětlit jim, proč by ji měli schválit do čela „unijní vlády“ – Evropské komise.
Ze schůzek, které dlouholetá německá politička s každou evropskou frakcí v předchozích dnech absolvovala, mají poslanci smíšené pocity. „Nepřesvědčila nás. Nepředstavila žádnou konkrétní vizi a nedokázala ani odpovědět na některé konkrétní otázky,“ shrnuje šéfka evropských socialistů, španělská europoslankyně Iratxe García a stejný dojem si z dosavadních setkání odnesli i reprezentanti z jiných frakcí.
Úkol je o to těžší, že v Evropském parlamentu se navíc v tuto chvíli nenajde téměř nikdo, kdo by necítil pobouření nad způsobem výběru německé ministryně. Její kandidatura totiž porušila nezávaznou, ale uznávanou dohodu o tzv. spitzenkandidátech, přijatou v roce 2014 jako krok k…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu