Případ tančícího kakadu
Jak se papoušek Snowball stal senzací nejen na YouTube
Udržet rytmus při tanci nebo hudební produkci má problém leckterý člověk, zvířatům pak tuhle dovednost odborníci donedávna nepřiznávali vůbec. Až do počátku našeho století nebyl popsán žádný případ savce nebo ptáka, který by svými pohyby dokázal kopírovat rytmus hrající hudby. A pak přišel Snowball. Papoušek kakadu žlutočečelatý se objevil na YouTube poprvé v říjnu roku 2007, stál na opěradle křesla a do hrající skladby Everybody od Backstreet Boys, kterou mu jeho majitelka pustila, se houpal a zvedal nohy s přesností zkušeného tanečníka.
Jeho tehdejší kreaci, kterou bychom mohli volně charakterizovat jako fúzi hip hopu s kankánem, vidělo dodnes šest a půl milionu lidí. Jedním z nich byl i Aniruddh Patel, profesor psychologie z Tufts University v americkém Massachusetts a specialista na neurobiologii tance. Spojil se s majitelkou a začal pozoruhodného tvora zkoumat. Zatím poslední várku výsledků svého bádání zveřejnil v minulých týdnech v časopise Current Biology i s příslušným on-line videem. A svět znovu žasne: Snowball se spontánně naučil čtrnáct tanečních stylů a jeho profesor formuluje odvážné teorie o podobnosti lidského a ptačího mozku.
Spontánně a bez odměny
O Snowballových tanečních začátcích toho moc nevíme. Jeho známá historie začíná v srpnu roku 2007, jen pár měsíců před jeho veřejnou premiérou na YouTube. Tehdy asi jedenáctiletého papouška přinesli majitelé do útulku pro ptáky s tím, že kakadu špatně snáší odchod dcery z domu a rodina ho přestává…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu