Stranger Things: Praví američtí hrdinové
Třetí série retro seriálu z Netflixu láme rekordy sledovanosti
Už nejsme děti,“ říká naštvaný Mike v záchvatu jedné z mnoha klučičích hádek zklamanému Willovi, který chtěl hrát Dračí doupě, zatímco ostatní mluvili jen o svých dívkách. „Co sis myslel? Že budeme celé dny sedět ve sklepě a do smrti hrát hry?“ pokračuje Mike. „Jo, asi jsem si to vážně myslel,“ odsekne uražený Will a odjíždí deštěm na kole se slzami v očích.
Onen rozhovor přesně vystihuje, kam se ve své třetí sérii posunul hitový seriál Stranger Things z dílny Netflixu. Hrdinové (a koneckonců i jejich představitelé, kterým bylo při prvních castinzích devět až deset) dospívají a dorostli do puberty. Nevinné dětství se začíná vytrácet. Místo party se vztahy začínají rozehrávat v párech, flirtuje se ostýchavě i vyzývavě.
Prostředí školy a dětských pokojů pak nahradilo oslnivé nákupní centrum, které nově vyrostlo na okraji malého městečka Hawkins. Nabízí příležitosti úmorných prázdninových brigád, ale také obyvatele láká na dostupný luxus, který sem s ním dorazil. Přes to všechno Hawkins nepřestává být sužován zlem a příšerami přicházejícími ze světa „vzhůru nohama“. Opět se derou na povrch a opět se jim musí postavit známá parta v čele s tichou dívkou El nadanou mimořádnými schopnostmi.
https://www.youtube.com/watch?v=XcnHOQ-cHa0
Neschopnost dospělých a nutnost dětí spoléhat se pouze samy na sebe je leitmotiv, který pohání Stranger Things i ve třetí sérii. Ústřední pětice dětí – případně jejich starší sourozenci, kteří čerstvě odmaturovali – dokáže rozeznat nebezpečí a poradit si s nepřítelem dřív, než se rodiče nebo odpovědní lidé ve funkcích rozkoukají. A studenoválečný konflikt, který tu je přítomnější než v předchozích sériích, nakonec není tak vypjatý jako ten generační. Není radno prozrazovat další podrobnosti z děje, ale v kostce platí, že děti zachraňují svět, který dospělí stále dokola vystavují nebezpečí. Ostatně v druhém plánu ty samé děti mohou pomoci zachránit i domovský Netflix, který čeká velmi obtížné období.
Hamburger vzhůru nohama
„Budou z nás praví američtí hrdinové,“ říká s vlasteneckým nadšením kudrnatý Dustin, když na své amatérské vysílačce zachytí zprávu v ruštině a dojde mu, že je možná na stopě špiona. Atmosféra studené války, jaderné hrozby a napětí mezi Spojenými státy a Sovětským svazem se táhne celou třetí sérií. Bojištěm však přestávají být temné lesy a záhadné továrny, kam se děti potají vydávají – aktuálně se jimi stávají svatostánky konzumu, například obchodní centrum Starcourt nebo svítící pouť s atrakcemi k oslavám Dne nezávislosti 4. července.
Kromě rukopisu Stevena Spielberga a Stephena Kinga, kteří inspirovali první dvě série, měli na novou řadu vliv dobové středoškolské komedie jako Zlaté časy na Ridgemont High, což tvůrci – bratři Matt a Ross Dufferovi – hrdě přiznávají. I proto je zatím poslední série ta zdaleka nejzábavnější, plná gagů, nadsázky a pichlavých dialogů. Seriál se opět hustě hemží odkazy na dobovou módu (líčení jedné dívčí hrdinky zcela kopíruje Madonnu), hudbu i filmy – za všechny tu probleskuje Terminátor, Karate Kid, Rudý úsvit, Návrat do budoucnosti, Nekonečný příběh nebo Invaze zlodějů těl. Přesto si kritika více než popkulturního pomrkávání všímá celkového vyznění.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu