Putinova tajná banka
Babišova vláda má záhadu: proč zůstat v něčem, odkud chtěli ministři odejít
Třiadvacátého října 2017 schválila vláda zprávu, o níž se až dosud nevědělo. Na první pohled ryze odborná ekonomická věc, že Česko vystoupí z nepříliš známé Mezinárodní banky hospodářské spolupráce (MBHS), zůstala podle zjištění Respektu utajená, a až nyní vychází najevo proč. Zmíněná finanční instituce, jejíž vznik se datuje ještě do éry Sovětského svazu, by se mohla stát součástí rozsáhlého bankovního projektu, jehož centrála právě vzniká v Budapešti, a je v podezření, že bude branou ruské špionáže a praní špinavých peněz uvnitř Evropské unie.
Nedotknutelní
Kde přesně bude v maďarské metropoli banka sídlit, tamní úřady dosud neoznámily. Rusové usilují, aby vznikla sloučením dvou podobných institucí. V první fázi – to je již rozhodnuto – se do Budapešti přesune z Moskvy sídlo Mezinárodní investiční banky (MIB). V další by Rusko chtělo, aby s ní byla sloučena právě Mezinárodní banka hospodářské spolupráce (MBHS). V obou případech jde o finanční instituce s kořeny hluboko v minulosti, MBHS vznikla v roce 1963, MIB v roce 1970 a obě zakládal Sovětský svaz se svými satelity.
Vedle Maďarska, Československa či Polska patřily mezi ně třeba Kuba, Vietnam nebo Mongolsko. Veřejně uváděným cílem bylo financovat společné projekty, a podporovat tak socialistické hospodářství. Jak ve své analýze uvádí maďarský bezpečnostní think tank Political Capital, banky ale také od začátku sloužily jako krytí pro aktivity sovětské tajné služby KGB ve svých satelitech i na Západě.
Po…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu