Právo na chybu
Francouzské úřady se chystají na změnu – v budoucnu by měly věřit, že občané s nimi jednají v dobré víře
Přísnost musí být. Tohle heslo by podepsala většina úřadů na planetě a konkrétně francouzská byrokracie má v tomto smyslu pověst obzvlášť důsledné a nelítostné mašinerie. Proto některá média právě teď hovoří rovnou o revoluci, která se zemí prožene: francouzský parlament schválil několik novel, které mají výrazně usnadnit a zpříjemnit komunikaci občanů se svým vlastním státem. Vlajkovou lodí změn je „právo na chybu“: když se občan nebo firma dopustí při vyplňování formulářů nepřesnosti, nepřijde automaticky pokuta. Na první chybu bude hleděno jako na přehmat v dobré vůli, a pokud bude mít úřad pochybnost, že dotyčný podváděl úmyslně, bude to muset dokázat.
Návrh čtyřiceti osmi zákonných změn, s nimiž koncem minulého roku přišla vláda a které v uplynulém týdnu poslanci schválili, jsou součástí plánu prezidenta Emmanuela Macrona na proměnu země. Vstřícná administrativa do něj patří také, a tak se prodlouží otevírací doba některých úřadů. Francie si také dala závazek zbavit se papírových formulářů do roku 2022 a za některé přestupky firmám nehrozí automaticky finanční postih. Zmíněné a populární „právo na chybu“ není všeobjímající. Zjevných lží a úskoků se netýká, stejně jako benevolence nepanuje v oborech, kde se za chyby draze platí – třeba ve zdravotnictví.
Prezident Macron chce – podle svých vzletných slov – postupně a krok za krokem zvýšit důvěru Francouzů ve vlastní stát i k sobě navzájem. Jak uspěje,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu