Moritz a dva zabijáci
Příběh lidí, kteří vypátrali možné útočníky na Skripala
Ještě nikdy Moritz Rakuszitzky neudělal, aby po dosednutí letadla místo zavolání manželce nejdřív něco hledal na internetu. Ale 13. září vzal obvyklý pořádek za své: jakmile Rakuszitzkého linka přistála v Amsterdamu, vyťukal na svém mobilu webové stránky ruské televize Russia Today, aby zhlédl interview ředitelky stanice s dvěma muži v modrých svetrech.
Dvojice pro něj nebyla úplně neznámá. Jejich tváře nedlouho předtím obletěly svět, poté co britský Scotland Yard zveřejnil jejich fotografie a obvinil je z pokusu o vraždu dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury. Kromě snímků a krycích jmen, pod nimiž oba muži vystupovali během svého pobytu ve Velké Británii, už ale policie nic dalšího neodkryla. Nikdo nevěděl, kdo ve skutečnosti jsou, ani pro koho pracují.
Jasno v tom udělala až mezinárodní investigativní skupina novinářů vystupujících pod jménem Bellingcat a klíčovou roli sehrál právě jeden z jejích členů Moritz Rakuszitzky. Nejen že se mu podařilo zjistit pravá jména podezřelých, ale dokázal je propojit s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a zmapovat tak skryté okolnosti atentátu, který výrazně zhoršil vztahy mezi Západem a Ruskem. Díky tomu si Bellingcat připsal další výrazný úspěch a také otázku, jak dokáže zjistit nezjistitelné.
Říkejte mi Moritz
Je to zvláštně obrácená situace. Zatímco Rakuszitzky navzdory jejich totální zakonspirovanosti odhalil totožnost údajných atentátníků, on sám si přeje zůstat v anonymitě. „Říkejte…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu