Komplot, komplot a komplot
Dva pozoruhodné procesy otáčejí vývoj v příběhu s chobotnicí kolem Iva Rittiga
V úterý začne Městský soud v Praze rozplétat jeden z nejslavnějších – a nejzamotanějších – případů posledního desetiletí. Na lavicích obžalovaných bude v kauze „jízdenky“ sedět sedmnáct obžalovaných, včetně známého pražského podnikatele Iva Rittiga. Podle obžaloby měli nesmyslným předražováním tisku jízdenek na pražskou MHD a dalšími nekalými machinacemi způsobit dopravnímu podniku škodu skoro půl miliardy korun.
Škoda je velká, ale důležité je také zákulisí. Úplně jiný proces, který skončil minulý týden a v jehož středu stojí podnikatel Vladimír Sitta (obžalovaný z tunelování), posílil podezření, že na počátku tisíciletí bylo vyšetřování případu „jízdenky“ manipulováno: korunní svědek byl zastrašován a falešně obviněn za přispění známé státní zástupkyně Dagmar Máchové a detektiva Pavla Nevtípila. Tedy muže, který je nyní hlavním vyšetřovatelem padesátimilionového dotačního podvodu na Čapím hnízdě Andreje Babiše.
Je nutné ho zmasit
Před sedmi lety poslal tehdejší padesátiprocentní majitel tiskárny Neograph Vladimír Sitta pražským policistům zásadní informace. Zjistil, že jeho tiskárna figuruje v transakcích, v nichž je každá papírová jízdenka předražena o sedmnáct haléřů a tyto peníze jsou odváděny do firmy Cokeville Assets, sídlící v USA. Majitelem byl Peter Kmeť, blízký spolupracovník Iva Rittiga. Vyšetřování Sittova oznámení bylo tehdy – prokazatelně – velmi laxní. Naopak Vladimír Sitta byl velmi rychle obviněn, že okrádá svůj podnik, a státní zástupkyně…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu