0:00
0:00
Kontext1. 9. 201810 minut

Kdo koho zachraňuje

Parná léta nutí česká města měnit přístup ke svým stromům

,
foto: Milan Jaroš
Strom, model 2018.
(Pražský park Klamovka)
Autor: Milan Jaroš

Každý si toho nevšiml, ale opravdu pozorným chodcům tahle novinka nejspíš neunikla. V ulicích a parcích Prahy, Brna nebo Jihlavy se během letošního léta objevily zvláštní umělohmotné pytle přisáté ke kmenům stromů. Jsou plné vody, která z nich během dne zvolna prosakuje do země a zalévá kořeny stromu. Závlahové vaky, jak jim říkají odborníci, nevypadají nijak přitažlivě, letošní léto ale bylo tak horké a suché, že by ho hodně stromů bez téhle pomoci nepřežilo.

Plastové vaky udržují při životě také viditelně skomírající mladé stromy roztroušené po vyprahlém palouku v pražském parku Klamovka. V pětatřicetistupňovém vedru, které tu v poledne ke konci srpna panuje, vypadají stromy se zelenými pytli ze všeho nejvíc jako pacienti na nemocničním lůžku připojení k umělé výživě. „V jednom je to letošní šílené sucho dobré. Lidé konečně na vlastní oči vidí, že jde do tuhého a že je potřeba něco udělat,“ říká nakrátko ostříhaný čtyřicátník, který vyprahlou scenerii pozoruje ze stínu mohutného kaštanu.

↓ INZERCE
„V parku sto let, na ulici polovinu,“ říká arborista David Hora o stromech ve městech Autor: Milan Jaroš

David Hora je arborista neboli odborník na stromy a v českých městech je sází a opečovává už dvacet let. Zažívá denně zblízka fakt, že většina lidí si hodnotu stromů neuvědomuje – berou je jako samozřejmost až do doby, než přijde vlna veder. „Jakmile to udeří, každý chce být ve stínu,“ říká Hora. Obyvatelé měst z vlastní zkušenosti dobře vědí, že stromy fungují…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc