Víza jsou krásná věc
Evropská komise: Unijní občanství už by nemělo být na prodej
Zlatá víza ven!“ říká nápis nasprejovaný na zdi jednoho z domů v historickém centru portugalského města Coimbra. „Zlatá víza“ je název pro operaci, v níž si (obvykle velmi) bohatý cizinec koupí v nějaké zemi nemovitost, investuje tam stanovenou (zpravidla vysokou) částku nebo ji přímo státu daruje, a oplátkou získá od tamní vlády povolenku k trvalému pobytu nebo rovnou občanství. Praxi zlatých víz provádí řada zemí po světě a výjimkou nejsou členové Evropské unie – Portugalsko patří v tomhle směru k nejaktivnějším. Za šest let, co tam možnost nákupu občanství funguje, získalo tímto způsobem portugalský pas přes čtyři tisíce lidí, většinou z Číny.
V uplynulém týdnu se o zlatých vízech rozhovořila eurokomisařka Věra Jourová, i když méně razantně než rozčilený pisatel na zeď v Coimbře. Přesto její varování, aby unijní státy důkladněji prověřovaly životopis a úmysly zájemců o zlaté vízum, přitáhlo k tématu koupě evropského pasu za statisíce či miliony eur zvýšenou pozornost.
Peníze se hodí
Konkrétně Portugalsko nabízí zájemcům o zlatá víza jednoroční povolení k pobytu, které je možné následně prodlužovat, a po pěti letech má žadatel možnost požádat o pobyt trvalý. Po celou dobu může cestovat volně po schengenu a využívat další privilegia (například účast na veřejné zdravotní péči nebo možnost dále nakupovat nemovitosti a podnikat) vyhrazená pro portugalské občany. Ze sedmi možností, jak se k těmto vymoženostem coby cizinec dostat, je zdaleka nejoblíbenější nákup…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu