Pád evropské levice
Socialistické strany se během půldruhého století své existence vzdaly myšlenky ozbrojené revoluce, přesto změnily Evropu podle svých představ. Dnes ale tápou.
Loňské výročí sto padesáti let od vydání prvního dílu Marxova Kapitálu připomnělo, v jak obtížné situaci se dnes nachází evropská levice. V Česku a v Německu utrpěly sociálnědemokratické strany ve volbách citelnou porážku. V Rakousku byl zvolen nejpravicovější parlament od roku 1945. A nejde jen o uplynulý rok – sociální demokracie ztrácí v Evropě pozice již od počátku tisíciletí. Začalo se tak postupně mluvit o konci evropské levice či o nutnosti její transformace.
Dlouhé dějiny sociální demokracie ukazují, že úspěch jí nezajišťovala ani tak věrnost nějakým sociálnědemokratickým zásadám jako spíš mimořádná flexibilita a schopnost přizpůsobit se společenským změnám. Za téměř půldruhé století své existence dokázala obdivuhodné věci, otázka však je, zda se jí na úspěchy podaří navázat i v budoucnu.
Ohlášená revoluce
Sociální demokracie vznikaly v Evropě mezi roky 1870–1900 jako vyhraněné antisystémové strany. Dnešní policejní analytici by je neváhali označit za extremistické. Za cíl si nekladly nic menšího než svržení kapitalismu a buržoazního politického řádu, založeného na demokratickém hlasování a občanské rovnosti.
Tehdejší liberální projekt občanské společnosti se ovšem zdaleka netýkal všech. Například v roce 1882 měly v našem rakouském prostoru volební právo jen střední a vyšší vrstvy, zatímco nemajetní si museli počkat až do roku 1907, ženy až do roku 1919. V multietnických společnostech, jakou byla i ta rakouská, příslušníci neprivilegovaných…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu