Booktubing je natáčení videa o knihách, což není protimluv, nýbrž trend. Je k tomu zapotřebí aspoň jedna kniha, ne, číst ji nemusíte. A pak barevná křesílka, barevný kobereček, lampa a knihovnička. To je standardní pozadí – našli jsme je na 97 procentech knižních videí. Na zbývajících se objevuje rozestlaná postel, poházené ponožky… Právě pro ty, kdo zatím natáčeli na pozadí rozházených ponožek, má Městská knihovna v Praze novou službu. Je to booktuberské studio, které zahrnuje barevná křesílka, barevný kobereček, lampu a knihovničku. Zájemcům zde půjčí také reflektor a knihu – a mohou začít. My přidáváme pár základních hacků:
Zaprvé – buďte holka. Mezi booktubery převažují děvčata, kterým se nějak snáz věří kladný vztah k četbě. Na postavě nezáleží, afektovanost není překážkou, zato je dobrá červená rtěnka a dost křičet (viz například Poladbanansbooks).
Zadruhé – můžete být i kluk, případně i pán, dokonce i starší pán. Pak je však výhodou, když jste vtipný, sečtělý a inteligentní a máte taky takovou manželku, která vás natáčí, jako má například Ron Charles, literární kritik The Washington Post (The Totally Hip Video Book Review).
Zatřetí – můžete být taky knihkupec. Mezi nejoblíbenější tuzemská bookvidea patří Knižní Odyssea od knihkupecké firmy Martinus – populární spisovatelé nebo jen týpci vymýšlejí kvízy, v nichž se skrývají názvy knih.
Začtvrté – je jedno, co čtete, protože své booktubery má intelektuální strop (Francina Simone například „přispívá ke…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu