Alexo, jaká je budoucnost?
Ameriku zaplavují chytré reproduktory. Domácnost ovládaná hlasem přestává být hudbou budoucnosti.
Alexo, potřebuju dnes deštník?“ – „Ne, dnes bude slunečno, 25 stupňů.“ – „Výborně. A pošli Bobovi zprávu: sraz v sedm v kavárně.“ Tenhle dialog neprobíhá mezi dvěma lidmi, oním dotazovaným, který dodává informace a vykonává příkazy, je hlasový asistent. To, co ještě před pár lety znělo jako sci-fi, je dnes díky bleskovému pokroku v oblasti umělé inteligence každodenní realitou. Takzvané chytré reproduktory, které jsou schopné řídit svému uživateli kalendář i domácnost, dnes vlastní už 16 procent Američanů. A číslo dál raketově roste, zájem se loni zvýšil o stovky procent a prodalo se jich na 25 milionů.
Z nejnovějšího hitu na poli spotřebitelské elektroniky se tak stává bitevní pole o obří zisky a zároveň platforma, na níž se diskutuje o dalším vývoji moderních technologií, o jejich možnostech i rizicích. Zatím nejaktuálnější obavy budí další rozšiřování monopolu hrstky technologických obrů. Trh dnes ovládá Amazon se zmíněnou asistentkou Alexou, v závěsu za nimi se drží Google. Letos se má přidat Facebook a Apple, který tuto éru odstartoval, když v roce 2011 zabudoval do svých iPhonů hlasovou asistentku Siri. Ale i tak bude chytrou elektroniku fakticky ovládat pár velkých firem.
A to i v širším slova smyslu. Odborná média mluví o postupném konci doby, kdy lidé přímo využívají k různým účelům desítky aplikací od různých vývojářů. Nahradí je navenek jednotné ekosystémy a nejvýraznějším zástupcem téhle éry jsou právě hlasoví asistenti. Jednotlivé funkce typu kalendáře či…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu