Do ulic v okolí hotelu Bavorský dvůr mohli předminulý víkend vkročit jen lidé s akreditací nebo vytištěným zvacím dopisem. V centru Mnichova byly nasazeny čtyři tisíce policistů, profíci se zbraní hlídkující na střechách hotelů i pěšáci, kteří dlouhé hodiny stáli na chodníku a drželi v ruce šňůru. Vedla ke speciální síti, kterou by stažením ruky napnuli, pokud by až sem náhodou projel nepovolaný vůz. Příprava musela být mimořádně důkladná, protože na každoroční únorovou konferenci o bezpečnosti světa do Bavorska přiletělo třicet šéfů vlád a osmdesát ministrů vnitra či zahraničí.
Konference, která po padesát tři let svého trvání propaguje těsné vazby mezi Evropou a Amerikou, se odehrávala v čase zpochybněných jistot. Nový prezident Spojených států Donald Trump označil NATO za přežité, pochválil odchod Velké Británie z EU, podpořil další euroskeptiky a několikrát se už stihl opřít i do hostitelského Německa: EU nazval nástrojem německé moci, vstřícnou politiku kancléřky Angely Merkel vůči uprchlíkům označil za „katastrofu“ a hrozil vysokými cly německému automobilovému průmyslu, protože prý „na Manhattanu parkuje víc mercedesů než v Berlíně fordů“.
Je opravdu těžké si představit větší protiklad, než je ten mezi postoji kancléřky Merkel a prezidenta Trumpa. Ochrana klimatu, volný obchod, integrace Evropy, přísnost vůči Rusku, uklidňování vztahů s Íránem, vstřícnost vůči uprchlíkům, úsilí o konsenzus a mezinárodní spolupráci – to jsou pilíře německé politiky posledních let…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu