Architektura horká a ledová
Sauny se staví u rybníků i na střeše. Partyzánsky, experimentálně, pro všechny.
Vedle Betlémské kaple, kde kázal mistr Jan, stojí nová stavba Husa. Má podobný štít jako gotická kaple, ale fasádu má z odpadního dřeva. A uvnitř se žáru místo mučedníka vystavují požitkáři; vybíhají ven jen v prostěradlech a chladí se v ledové vodě v kádi. Tahle část Prahy už dlouho neslyšela tak blažený křik.
Husa je sauna – a příklad saunování, jaké se stalo součástí dnešní městské kultury. Nachází se přímo ve středu Prahy a je to architektonický experiment stejně jako další dočasné stavby, které v posledních letech zpestřují pouliční život. Není to privátní luxus, nýbrž veřejné místo, kde se dá seznamovat, mluvit, popíjet. A nejméně tak jako o zdraví tu jde o společnost, o zábavu a kulturu, takže převlékárna je v galerii.
Konkrétně v Galerii Jaroslava Fragnera, kde probíhá výstava Sauna: architektura požitku, která vystihuje právě tuhle současnou podobu saunování. Kurátor Dan Merta ji zahájil přepásán prostěradlem a tvrdí: „Požitek z kvalitní architektury je součástí požitků ze sauny.“
Na stejné vlně
Husa, což je vlastně ústřední exponát výstavy, ukazuje, že není řeč o ničem exkluzivním. Spíš se hodí slova jako jednoduchý, guerillový, přírodní. Právě tak staví své sauny ateliér H3T, který navrhl a částečně i postavil také Husu.
V Česku jsou zařazení jako provokativní architekti. Každý rok navrhují dočasné stavby pro Mezinárodní…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu