Když jsem se známým ruským opozičníkem Vladimirem Kara-Murzou mluvil naposledy, byl ještě plný síly. Vedle mnoha dalších aktivit v Rusku a na Západě stál v čele boje za objasnění záhadami dodnes opředené smrti vůdce protiputinovského odporu Borise Němcova. Charismatický politik byl zastřelen v roce 2015 pod okny Kremlu. Ze smrti sice byla později obviněna skupina mužů z Čečenska, šlo ale evidentně maximálně o pěšáky. Objednavatelé se nikdy nenašli. Nebyla vůle.
Vladimir vůli vždy měl a nepostrádal odvahu. Po skutečných Němcovových vrazích pátral na vlastní pěst, o případu mluvil do médií a lobboval v zákulisí. „Nedávno jsem se kvůli tomu setkal s řadou politiků v USA a s členy Evropského parlamentu. Chci, aby na podezřelé, a to i na nejvyšších politických místech, byly uvaleny sankce,“ vyprávěl mi. „Proti Němcovovi se rozjela kampaň v médiích, která otrávila veřejnou debatu a umožnila jeho vraždu. Teď sice není možné pohnat pachatele před spravedlnost, ale aspoň můžeme žádat vyvození odpovědnosti na mezinárodní úrovni.“
Kara-Murza mířil vysoko, až do okruhu prezidenta Vladimira Putina. „Chtějí si užívat své peníze a volné chvíle na Západě a to musí skončit,“ líčil své plány. Vedle toho působil jako koordinátor organizace Otevřené Rusko, kterou založil další nepřítel Kremlu Michail Chodorkovskij. Jejím cílem byly mimo jiné svobodné volby a férová politická soutěž.
Jestli něco Kara-Murzovi nechybí, je to odhodlání.
Nedávno jsem si…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu