0:00
0:00
Civilizace2. 12. 201711 minut

Rozvrat v mikrobiální zoo

Proč se v našich střevech nedaří prospěšným bakteriím a jaké nemoci s tím souvisejí

Tlusté střevo, domov mikrobů. Člověk je vlastně superorganismus, v němž co do počtu převažují geny našich mikroskopických souputníků.
Autor: Profimedia, Sciencephoto RM

Nestává se příliš často, aby lékaři odložili moderní medikamenty a sáhli po dávném receptu. Začátkem dekády však v nemocnici v nizozemském Leidenu umírala čtyřiaosmdesátiletá žena na střevní infekci způsobenou bakteriemi zvanými klostridie; antibiotika proti nemoci projevující se průjmem a zvracením nepomáhala, a tak si ošetřující lékař vzpomněl na metodu, o které četl ve starých odborných časopisech: na transplantaci stolice, přenesení výkalů zdravého člověka do střev nemocného. Jiný nápad už neměl, a tak požádal nadřízeného o povolení.

Klostridiové infekce trápí většinou seniory, kteří v nemocnici třeba před chirurgickým zákrokem prodělali léčbu antibiotiky širokého záběru. „Když máte zdravou střevní mikroflóru, je to jako zoologická zahrada, jsou tam opice, hroši, antilopy. Vládne tam rovnováha. Po léčbě silnými antibiotiky ale rozmanitost zmizí, zůstane jenom vlkodlak a ten vás může zabít,“ přibližuje to gastroenterolog z pražského IKEM Pavel Drastich.

↓ INZERCE

Když tedy primář ve zmíněné nemocnici na požadavek kývl, věděl, že stolice zdravého člověka dodá do střev pacientky kompletní životaschopnou „zoo“, která „vlkodlaka“, přemnožené klostridie, může odkázat do patřičných mezí. A nemýlil se. Žena dostala stolici od syna a za tři dny šla domů. Výzkum střevních bakterií ale slibuje víc. Potvrzuje výrok starověkého řeckého lékaře Hippokrata, že všechny nemoci začínají ve střevě. A ukazuje, že se střevními bakteriemi souvisejí i tak nečekané nemoci jako revmatoidní artritida,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc