Kolik věcí stačí k životu
Konzumní společností obchází strašidlo minimalismu
Pokud máte chuť odpovědět na otázku položenou titulkem tohoto článku, nejprve je dobré si připomenout, kolik věcí vlastně máte. Usaďte se pohodlně do ušáku, vezměte tužku a papír a začněte počítat.
Anebo si raději rovnou vezměte… víc papírů. Než sepíšete svůj šatník, vybavení kuchyně, knihovnu, všechny spotřebiče, nářadí, hygienické potřeby a hračky v dětském pokoji, bude jich hezkých pár popsaných. A to jsme se ještě nedostali ke kolům, lyžím a vánočním ozdobám, co leží ve sklepě, sbírce DVD filmové klasiky nebo starým nabíječkám na mobily, které odpočívají v šuplíku, protože se třeba budou jednou hodit.
Kolik věcí má doma průměrný Čech, zatím nikdo nespočítal. Jistý referenční bod ale představuje číslo, k němuž dospěli úklidoví poradci ve Spojených státech. Započteme-li veškeré položky osobního majetku od těch zásadních (auto, počítač, pračka) až po marginální drobotinu (mušle z loňské dovolené), průměrný Američan vlastní kolem tří set tisíc věcí.
Jistě, zámořští spotřebitelé jsou asi dvakrát bohatší než my, jejich domy rozlehlejší a kulturní instinkty podporují hromadění majetku. Ale i kdybychom v českých domech, bytech a garážích skladovali pouhý zlomek amerického inventáře, jedno nás se zápaďany pravděpodobně spojuje. Většinu věcí, které vlastníme, používáme jen velmi málo nebo vůbec.
I k nám už zároveň dorazil globální trend, který hlásá, že tohle zahlcení nepotřebnými věcmi škodí. Nejen životnímu prostředí, což se tak nějak rozumí samo sebou, ale také…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu