Silná káva pod jazyk
Užívání LSD v malých dávkách prý zvyšuje výkonnost a dláždí cestu ke šťastnějšímu lidstvu
Nepiju kafe, beru papírky,“ popisuje Diane, devětadvacetiletá zakladatelka technologického startupu v Silicon Valley. Už více než půlrok totiž zkouší takzvané mikrodávkování LSD. Pravidelně a přesně si odměřuje malé množství psychedelické drogy a tvrdí, že je díky tomu pracovitější, soustředěnější a kreativnější. Účinky prý cítí při plánování firemní strategie, na konferencích i na večírcích. „Lépe se mi propojuje s lidmi a jsem empatičtější,“ vysvětluje v reportáži Financial Times o užívání drogy v tak malých dávkách, aby nezpůsobovala psychedelické stavy, ale efekt byl pořád znatelný.
Diane ani další mladí programátoři a technologičtí podnikatelé v Silicon Valley na rozdíl od uživatelů ze šedesátých let nestojí o duchovní přerod ani mnohahodinový rauš. LSD považují za nástroj, jak zvýšit produktivitu. A podobný přístup má v kolébce celosvětové technologické inovace nespočet dalších „mikrodávkařů“. Oblast je shodou okolností v podstatě předměstím San Franciska, které se o desítky let dříve stalo centrem hippies a drogových experimentů. Dnešní uživatelé se ovšem neinspirují ideály volné lásky, ale byznysovými idoly, kteří rovněž LSD užívali a užívají. Steve Jobs ji považoval za jednu z nejdůležitějších věcí, které zkusil, technologický investor Tim Ferriss prohlásil, že psychedelika berou prakticky všichni miliardáři, které zná.
Mikrodávkování zpopularizoval nedávno americký psycholog James Fadiman, jenž se psychedeliky zabývá od šedesátých let. Před sedmi lety…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu