0:00
0:00
21. 1. 20175 minut

Obrana globalizace

Neměli bychom popírat realitu, ale posílit vlastní možnosti

Letošní Světové ekonomické fórum v Davosu působí jako sebemrskačský rituál, jenž má podle staré křesťanské tradice údajně očistit hříšnou povahu člověka. Hříchem je tady samozřejmě globalizace. Zdá se, že se teď všichni shodnou na tom, že je nevyvážená, nespravedlivá a nebezpečná. Většina nedostatků připisovaných globalizaci je ale ve skutečnosti způsobena chybami na národní úrovni, které je možné napravit.

Na dané téma upřímně promluvil až čínský miliardář. Jack Ma, zakladatel obřího internetového obchodu Alibaba, odhadl, že vláda Spojených států utratila v posledních třech desetiletích 14,2 bilionu dolarů ve 13 válkách. Peníze bylo snadno možné investovat v Americe, budovat infrastrukturu a vytvářet nová pracovní místa. „Peníze je potřeba investovat do vlastních lidí,“ prohlásil. „Není to, dámy a pánové, tak, že ostatní země kradou vaše pracovní místa. Problém je ve vaší strategii.“ Upozornil zároveň, že americká ekonomika na globalizaci masivně vydělala, velká část zisku ale skončila na Wall Street. „A co se stalo? Přišel rok 2008. Finanční krize vymazala 19,2 bilionu dolarů jenom ve Spojených státech… Co kdyby se stejné peníze investovaly na americkém středozápadě do rozvoje tamního průmyslu?“

↓ INZERCE

S detaily a statistickými údaji Jacka Maa není potřeba souhlasit, přesto je obecná platnost jeho závěrů zřejmá. Globalizace vytvořila obrovské příležitosti k růstu a mnohé z nich využily právě americké společnosti. Světové ekonomice dodnes zatvrzele dominují velké americké…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc