Miliardáři a politika
Proč se boháčům nemá bránit ve vstupu do politiky a proč jejich angažmá většinou za moc nestojí
Nestůj a pojď není jen známá písnička z filmu Páni kluci. Těmito slovy by se dala parafrázovat i současná populární výzva, aby lidé vstupovali do politického dění. Přece pokud lidé nebudou aktivní, nic se tu nezmění. Před pár dny tuhle výzvu vyslyšel známý podnikatel Dalibor Dědek a oznámil, že se na politickou dráhu vydá v řadách hnutí Starostů a nezávislých. Po prvotním nadšení mnohým spadly koutky, protože Dědek prohlásil, že na politické scéně nevnímá jako problém či hrozbu aktivity svého kolegy z klubu miliardářů Andreje Babiše. Tak se zjevilo varování některých komentátorů a diskutérů před boháči v politice. Problém je ale trochu jinde.
Všeználci
Reakce na Dalibora Dědka ukazují, jak je zdejší politická debata stále silněji nesena pouze v bílých a černých barvách. Ještě nedávno byl rozšafně filozofující miliardář miláčkem médií a veřejnosti, protože není spojen se skandálem, pomáhá ve svém regionu, zřídil kvalitní domov důchodců a chrání krajinu. Pozitivní vyjádření o Babišovi tohle všechno smetlo, Dědek je najednou hrozba a spolu s ním všichni boháči v politice.
S Dědkovým pozitivním hodnocením Babiše nelze souhlasit. Ostatně s ním nesouhlasí ani volební lídr STAN Jan Farský a jeho kolegové. Nicméně Dědek má na svůj názor právo, a pokud s ním někdo nesouhlasí, měl by ho vyvracet, a ne útočit na kredibilitu autora onoho názoru.
Přesto se dá souhlasit s tvrzením, že s miliardáři v politice je jistý problém. Pokud se pozorně začteme či…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu