Jsou jich tisíce. Čerstvě plnoletých, kteří spolu s právem volit, řídit auto a pít alkohol dostanou od státu do vínku taky exekuci. Následující věty se vám opravdu nezdají: existuje spousta případů, kdy jede dítě načerno hromadnou dopravou, je chyceno revizorem, a protože jeho rodiče nezaplatí pokutu a odmítnou se věcí dál zabývat, soudy čekají na to, až bude hříšníkovi osmnáct, a v tu chvíli ho nutí zaplatit nejen lístek s pokutou, ale i tučné penále, které se za léta od přestupku vyšplhá na desetitisíce.
Jeden z těchto případů loni odhalila dokumentaristka Andrea Culková ve svém filmu Exekuce. Dívka jezdila ve dvanácti bez lístku, protože jí rodiče odmítali dávat peníze na jízdné. Místo aby dopravní podnik, respektive jím najatý exekutor a následně soud vymáhal dluh právě po nestarajících se dospělých, počkal si na dívčinu plnoletost. Víceméně měla štěstí, s problémem jí pomohl dětský domov, kam byla umístěna. Zato její sestra čelí tomu, že bude možná až do smrti zadlužená.
Na další případy minulý týden upozornily Lidové noviny. Osmiletý chlapec, jedenáctiletá a dvanáctiletá dívka jeli načerno, všichni načas skončili v dětském domově, všichni se krátce před dospělostí dozvěděli, že je čeká exekuce. A všech se naštěstí zastala advokátka Alena Vlachová z projektu Děti bez dluhů. Ta všeobecně zneužívanou praxi dotáhla až k Ústavnímu soudu, který se teď dětí zastal: pokud rodiče nejsou schopní před soudem zastupovat své potomky, a dokonce si ani přebírat obsílky…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu