Trumpův efekt
Je jistý rozdíl mezi kšeftováním s realitami a zahraniční politikou
O chaotické zahraniční politice Donalda Trumpa se toho píše hodně – o jeho neskutečných názorech, změnách postojů, chybách. Mnohem nebezpečnější ale může být v dlouhodobé perspektivě tzv. Trumpův efekt, tedy důsledky prezidentování Donalda Trumpa pro domácí politiku jiných zemí. Zdá se totiž, že mohou být silné, negativní a dlouhotrvající. „Trumpův efekt“ může podkopat desítky let úspěšné americké zahraniční politiky.
Bývalí přátelé
Stačí se podívat na Mexiko. Celá desetiletí to byla země definovaná zarputilým antiamerikanismem. Mexiko vycházelo z radikálního revolučního hnutí nesnášejícího americký imperialismus a nadřazenost a bylo se Spojenými státy ochotné spolupracovat jenom zřídka. Od devadesátých let se ale mnohé změnilo, vlastně ve svůj opak. Díky inteligentním politikům v Mexico City a konzistentní dvoustranné spolupráci s Washingtonem jsou nyní Mexiko a Spojené státy přátelé, aktivní obchodní partneři a spojenci v oblasti národní bezpečnosti.
Mexiko nakupuje více amerického zboží než Čína a je vlastně druhým největším cílem amerických exportérů po Kanadě. Od schválení obchodní dohody NAFTA stouply prodeje do Mexika o 455 procent. Země spolupracuje s USA na ochraně hranic, pomáhá zadržet dodávky drog a deportovat desítky tisíc ilegálních přistěhovalců ze Střední Ameriky. V průběhu většiny mezinárodních jednání a na půdě mezinárodních organizací funguje Mexiko jako americký spojenec.
To všechno se ale může snadno změnit. Kandidát a nyní prezident…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu