Atticus Lish (1972) prožil coby syn vlivného literárního redaktora Gordona Lishe privilegované dětství, ovšem brzy si začal hledat vlastní cestu: bydlel v Queensu, pracoval jako pomocná síla ve fastfoodech, odsloužil si rok a půl v armádě, pak učil angličtinu v Číně, kde se dostal až do odlehlých severozápadních koutů. To vše se odrazilo v jeho ceněném románovém debutu Příprava na příští život.
Rozsáhlá prvotina je především milostný příběh mladých lidí, jimž instituce po 11. září omezují volný pohyb a s ním spojené příležitosti: Číňanky Cou Lej a veterána Skinnera, kteří přijíždějí do New Yorku v očekávání nových zítřků. Ocitnou se však na společenském i geografickém okraji, ve světě mekáčů, ubytoven pro ilegály, těžké práce založené na vykořisťování nejhrubšího zrna; na zubožených předměstích, kde vegetují zklamaní konzumenti amerického snu. Nejen proto jejich vztah od počátku nemá moc šancí. Skinner trpící posttraumatickou stresovou poruchou dojde k závěru, že světem nehýbe láska, ale „peníze a až pak válka“, navíc si stále z Iráku uchovává pověstnou čechovovskou pistoli – ze které v programově nesentimentální variaci na Romea a Julii také vyjde rána.
Drsně lyrický text je mistrně vystavěn na kontrastech. Mezi tíhou a lehkostí, jak je zažívají těla hrdinů – vypracovaná, ale poznamenaná fyzickými i emočními ranami. Mezi ideálem zachyceným na všudypřítomných reklamních poutačích a špinavou realitou, k níž patří běžící televize a věčné ťukání do mobilů.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu