„Snažili jsme se předat dál tu radost, kterou jsme při procházení městem sami zažívali,“ říká partnerská dvojice Marie Peřinová a Matěj Černý, autoři netradičního průvodce českou metropolí. Zafungovalo to. Jejich kniha 111 míst v Praze, která musíte vidět během pár týdnů zmizela z pultů knihkupectví.
Je pro vás úspěch překvapením?
Matěj Černý: Spíš šok. Mysleli jsme, že většina Pražáků přistupuje k metropoli stylem „všechno vím, všechno znám“, a mimopražští zase mívají k hlavnímu městu ambivalentní vztah. Třeba se ale tak dobře prodává kvůli růžové obálce, kterou si prosadilo nakladatelství Paseka.
Je tedy potenciálním uživatelem Pražan, nebo spíš přespolní turista?
Matěj: Průvodce je určen určitě Pražanům, kteří chtějí poznat nová místa, ale i turistům, kteří přijedou třeba na týden; první dny chodí s Lonely Planet, další si s sebou vezmou „stojedenáctku“. Jde o populární průvodcovskou řadu německého nakladatelství Emons, které „stojedenáctek“ vydalo už přes dvě stovky – nejen německých měst, ale i většiny evropských a také třeba Tel Avivu, Kapského Města, New Yorku, Hongkongu… Pražská „stojedenáctka“ už byla přeložena do němčiny a chystá se verze v angličtině.
Průvodců vychází nepočítaně. V jedné recenzi je ten váš charakterizován jako „roztomile neuctivý průvodce po méně známých zákoutích Prahy“. Jaká…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu