Chceme to, co vy už dávno máte
Východní Evropa se snaží dotlačit Brusel k tomu, aby potraviny v celé Unii měly stejnou kvalitu
Obyvatelé postkomunistické střední a východní Evropy jedí horší jídlo. Ve stejném balení se v belgickém a dejme tomu litevském obchodě často skrývá v podstatě jiná potravina. Členství v Evropské unii na tom zatím nic nezměnilo. Všeobecně sdílenou znalost potvrzuje řada průzkumů a srovnání – i když je fakt, že skutečně tvrdá a spolehlivá data z celé Unie nikdo nemá. Pobouření mezi občany východu EU to ale nemírní. Z aktuálních výzkumů například plyne, že princip „stejné balení – jiné složení pro východní trh“ irituje devět z deseti Čechů. Potraviny jsou jen nejviditelnější příklad – podle dostupných srovnání platí, že na český, polský či bulharský trh firmy posílají i jinak složenou (v mnoha případech méně kvalitní) drogerii nebo oblečení.
Východoevropští politici to vnímají a už dlouho slibují svým voličům nápravu. Teď se tak stalo rovnou z nejvyšších míst: premiéři a premiérka Visegrádské čtyřky (Polska, Slovenska, Maďarska a Česka) začátkem března ohlásili, že co se týče evropské politiky, je to jedna z jejich hlavních priorit – ne-li rovnou ta největší. A chtějí k jednání přimět i svoje protějšky ze „starých“ a z principu luxusnějších členských zemí. Jaké jsou jejich šance?
Co je to obal?
„Pokud výrobce něco prodává v Evropě ve stejném nebo velmi podobném obalu, zákazník čeká stejnou kvalitu i složení na celém kontinentu. Podle nás jde o klamání spotřebitele, jak už ho znají platné zákony. Takhle budeme naši argumentaci stavět a takhle by měla vypadat i…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu