Pověrčivost mi dělá starosti. Racionální optimisté vynakládají spoustu energie, aby odhalili pravou podstatu šarlatánů, kteří šíří falešné důvody k obavám. Takže to, co mi dělá největší starosti, jsou lidé, kteří dokážou v ostatních vzbudit neopodstatněné obavy, ovládat lidskou náchylnost k pověrám a strachu a vyděsit lidi tak, že začnou dělat hloupé věci: zakazovat geneticky modifikované potraviny, učit děti, že země je stará šest tisíc let, bránit dívkám ve vzdělání, stavět zábrany proti imigrantům nebo volnému obchodu, omezovat fosilní paliva na úkor deštných pralesů a podobně.
Pověrčivost může způsobit pád celých civilizací. Při pádu Říma, dynastie Ming nebo abbásovského chalífátu hrál triumf víry nad rozumem zásadní roli v proměně životního standardu od relativního úpadku k úpadku absolutnímu. Vírou zde mám na mysli odkazování na vyšší moc.
K obavám, že pověrčivost je v dnešní době na vzestupu, mám konkrétní důvod; demografický. Jak poznamenal Eric Kaufmann ve své knize Shall the Religious Inherit the Earth? (Zdědí věřící Zemi?), počet fundamentalistů roste mnohem rychleji než počet umírněných ve všech hlavních náboženských frakcích: mezi sunnity, šíity, židy, katolíky, protestanty, mormony či amiši. Rozdíl je obrovský a neustále se prohlubuje.
Naštěstí však děti nedělají vždy to, co jim rodiče přikazují. Miliony dětí naočkovaných fundamentalismem se bouří proti své víře a přijímají rozum a svobodu, obzvláště v době internetu, mobilních telefonů a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu