Virus jménem zika
Objevují se první náznaky, že virus, který může deformovat lidský plod, se z Jižní Ameriky šíří do světa
„Početí potomka odložte nejméně do roku 2018,“ vzkázal v půlce ledna svým spoluobčanům ministr zdravotnictví Salvádoru. Podobnou výzvu si záhy vyslechli i obyvatelé dalších latinskoamerických zemí. Důvodem je virus zika, který se poslední rok rychle šíří celým kontinentem a nechává za sebou děti se zdeformovanými hlavami. Na západní polokouli už napadl tisíce lidí a první nakažené hlásí i Evropa.
Ideální líheň
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Virus se poprvé objevil ve čtyřicátých letech v Ugandě a rychle se rozšířil dál po Africe a jihovýchodní Asii. U většiny nakažených se projevuje jako běžná chřipka, dlouho tedy nevzbuzoval žádnou zvláštní pozornost. Loni v květnu však jeho výskyt potvrdila Brazílie, kde jsou jeho přenašeči, komáři Aedes aegypti, silně přemnoženi – a poprvé vyvolal paniku. Porodnice totiž současně hlásily významný nárůst počtu dětí s nedovyvinutými hlavami a nejrůznějšími neurologickými potížemi – a testy potvrdily souvislost mezi deformacemi u dětí a tím, že jejich matky prodělaly ziku. V Brazílii jde od loňského října doteď asi o čtyři tisíce takto postižených miminek, oproti 150 za celý rok 2014. Pět novorozenců již v souvislosti se zikou zemřelo a několik případů naznačuje, že virus zřejmě může způsobit i paralýzu dospělým.
Není náhoda, že rozšíření ziky přichází právě teď. Komár Aedes aegypti je zároveň nositelem horečky dengue a žluté zimnice a tyto choroby sužovaly v minulém století Jižní i Severní Ameriku natolik, že se proti komárovi…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu