Nebývá zvykem, aby hloupá vyjádření českých státníků, pokud nějaká padnou, vedla ke zpochybnění existence Česka jako svébytného státu. Všichni chápou, že jeden názor státnost nedělá a že si přinejhorším můžeme zvolit politiky jiné, kteří budou říkat jiné hlouposti. Pohled na Evropskou unii ale funguje jinak: i když je také založená na velkých ideách (udržení míru v Evropě je velká idea), stačí „malé“ proslovy evropských reprezentantů, aby se důvěra mnohých lidí ve spojenou Evropu otřásla v základech.
Tak tomu bylo i minulý týden krátce po smrti kubánského diktátora Castra, kdy předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker napsal na Twitter: „Smrtí Fidela Castra ztratil svět muže, který byl pro mnohé hrdina.“ Čechů se tahle slova dotkla. Dokonce i český ministr financí, který nevyniká znalostí dějepisu, prohlásil, že Junckerovo vyjádření považuje za skandální. Mnoho dalších komentářů pak Junckera kritizovalo, že bagatelizováním Castrovy tyranské politiky znevěrohodňuje EU jako celek.
Jenže s tímhle EU moc nesouvisí. Západní intelektuálové a politici měli vždy tendenci přivírat oči nad tím, co se na Kubě děje. Castrův spolubojovník a pak i spoluvládce Che Guevara se stal ikonou západní levice a možná nejoblíbenějším potiskem na tričkách nonkonformní mládeže, přestože po komunistickém převratu dohlížel na hromadné popravy politických odpůrců a šéfoval síti kubánských koncentračních táborů, kam tajná policie zavírala kromě odpůrců režimu také lidi, které považovala za…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu