Obyčejná digitální fantazie
Charismatický ekonom zaštítil knihu o tom, jak bude vypadat svět za dvacet let
Tomáš Sedláček přišel v pravý čas. Svět se vzpamatovával z krize a dychtivě naslouchal charismatickému řečníkovi, jenž hlásal, že by se do ekonomie měla vrátit lidská tvář a etické rozměry. A který v knize Ekonomie dobra a zla (2009) opět spojil tuto vědu s proudem lidských dějin. Nynější publikace 2036 –Jak budeme žít za 20 let?, kterou zaštítil, ovšem připomene spíš jeho titul Soumrak homo economicus, kde nezávazně produkuje prohlášení, jež by mohl pronášet leckdo a jen díky autorovi získávají punc závažnosti.
Titulní otázku nové knihy „položil“ více než dvaceti českým osobnostem s tím, aby přemýšlely nad budoucností svých oborů i společnosti. Výsledný výhled je sice čtivý, zároveň však vzbuzuje otázky. A nejde jen o to, že se kniha nečekaně často věnuje technologiím a že někdy je výsledkem vskutku podnětné odkrývání trendů, ale jindy plané fantazírování.
Nástup robotických celebrit
Vydání zajistila firma T-Mobile, jejíž generální ředitel Milan Vašina přispěl textem o tom, jak by mohl vypadat „obyčejný digitální den“ – od probuzení načasovaného podle biorytmů. Podobně jsou zaměřené další příspěvky. Popisují možnosti pokroku a ohlašují personalizaci služeb, nejen co se týče propagace produktů a služeb šité na míru zákazníka, ale třeba i textů na internetu.
Kniha předpovídá také rozvoj umělé inteligence: jedna kapitola zvěstuje příchod robotických celebrit, které budou mít vlastní pořady i lidské fanoušky, další zase čipy…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu