Ropná pole zapálená bojovníky Islámského státu se sloupy černého dýmu a toxickými sazemi ukazují nesymbolicky, jak se krajina stala zrcadlem duše, jako jakýsi šílený land art. Špatné zprávy nechodí nikdy samy. Zaminovaný Mosul, rozpínavé Rusko, pročínský prezident České republiky, Donald Trump a jeho vztah k přírodě a vlastně jeho vztah ke všemu, Boko Haram a další a další zprávy, ve kterých tak trochu zapadla zpráva o stavu planety Living Planet Report 2016. Populace obratlovců se, co se týče počtu jedinců, ztenčila v letech 1970–2012 v průměru o 58 procent. Vlastně o nic nejde. Zpráva se těžko dostane mezi headlines, nikdo nepřišel o život, žádné nigerijské školačky nebyly uneseny, žádná nemocnice zasažena ruskou raketou, ba dokonce ani žádný známý druh, jako slon nebo lev, nevymřel.
Z různých ekologických deklarací a varovných filmů jsme již dobře uvyklí na katastrofický newspeak: masivní degradace, prudký úbytek, nenahraditelná ztráta, a všichni víme, o kolik tisíců nebo desítek tisíců fotbalových hřišť denně se zmenší pralesy tu i onde. Všichni jsme viděli tisíckrát fotografie pytláky zabitých goril, smutných orangutanů i kormorány pokryté ropou. Už jsme si zvykli. Tak aspoň že nebyli zabiti lidé.
Populace obratlovců se od roku 1970 zmenšily o 58 procent, přesněji suchozemských obratlovců je minus 38 procent, mořských minus 36 procent a sladkovodních minus 81 procent. Příčinou jsou známé věci – destrukce prostředí, bezhlavý rybolov, změna klimatu nutící populace…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu