Nejdražší turek
Jak dostat z Turecka dva české dobrodruhy a dvanáct utopených miliard
Málokde by teď Češi potřebovali protekci tak jako v Turecku – v zemi, kam po Mikuláši vyráží ministr zahraničí Lubomír Zaorálek za záchranou dvou zatčených Čechů. Možná se na chvíli potká i s prezidentem Erdoğanem, ale nebude to snadná debata.
Do snah o deportaci českého páru obviněného z příslušnosti k zakázaným kurdským milicím se míchá ještě jeden nepříjemný ekonomický problém. Nese orientální jméno Adularya a jde v něm o uhelnou elektrárnu, kterou čeští inženýři budují pro stejnojmennou firmu v pustině 150 kilometrů na východ od Ankary. Původně mělo jít o výstavní kousek českého inženýrství, ovšem teď jej provází kaskáda selhání a hrozba miliardových škod.
Stavba, kterou řídili i financovali Češi, má dva roky zpoždění a nefunguje. Turečtí objednavatelé skončili po letním puči ve vězení. Dodavatelská firma ostravského průmyslníka Jana Světlíka je v insolvenci a začíná zima, jež může některé rozestavěné části poškodit.
Potíž je, že všechny škody platí Češi. Podle analýzy, kterou projednávala minulý týden Sobotkova vláda, hrozí ztráta 12–16 miliard korun přímo ze státního rozpočtu. Při vstřícném chování Turků by ztráty nemusely být tak velké. Z vládního materiálu i z názoru většiny lidí, kteří se kolem případu kdy pohybovali, to ovšem zatím příliš nadějně nevypadá.
Máme správný kotel?
Zakletý příběh začal už za vlády Jana Fischera v roce 2009, kdy česká ekonomika sklouzla v závaznosti na globální krizi do recese a proexportní politika ji měla překonat.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu