Virtuální Mosul
Kdysi významný starobylý irácký Mosul už dva roky okupuje – a také systematicky ničí – tzv. Islámský stát. Česká archeologická mise si nyní pod svá křídla vzala projekt interaktivní mapy Mosulu. „Je depresivní, když vidíte, jak jsou cenné historické stavby nenávratně ničeny a na jejich místě vznikne třeba parkoviště,“ říká Karel Nováček z Univerzity Palackého v Olomouci.
Proč zrovna Mosul?
Náš archeologický tým je dlouhodobě zaměřený na výzkum středověkých památek v severovýchodní Mezopotámii. Takže tuto oblast známe a je nám blízká, krom toho Mosul byl a je historicky nejvýznamnější město v severním Iráku, důležitá zastávka na obchodní cestě spojující Mezopotámii se Středomořím. Náš zájem o Mosul vznikl dávno před okupací a události z června 2014 jen urychlily práci na tomto projektu.
Jak se ke zprávám o zničených památkách dostáváte?
Máme tři hlavní zdroje. Prvním jsou irácká média. Hodnověrnost jejich zpráv však není stoprocentní a doprovodné fotografie jsou obvykle ilustrační. Pak máme spojení s lidmi, kteří v Mosulu stále žijí, nebo odtud uprchli a udržují s někým z města kontakt. Vzácně touto cestou prosáknou aktuální informace o tom, co se s památkami děje; je to pochopitelné, pro mosulské obyvatele je udržovat kontakty s vnějším světem velmi nebezpečné. Úlohu jednoznačného důkazu tak hrají satelitní snímky. Známe polohu všech významných mosulských staveb a můžeme jejich stav kontrolovat se zpožděním pouhých několika měsíců.
Jak se vlastně taková interaktivní mapa vytváří?
Základem jsou plány města z průběhu 20. století a satelitní snímky z let 2013–2015, které vrstvíme přes sebe a mapujeme tak historické i modernější čtvrti. Detailním porovnáváním map a snímků ověřujeme stav architektonických dominant města. Tomuto celému…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu