Island je (zejména pro cizince) záhadnou zemí opředenou mýty. Lidé komunikují s trolly, všichni se tam znají a všechno se podivně jmenuje. V posledních letech se s Islandem pojí i mýty politické. V internetových diskusích se objevují zmínky o islandské revoluci, kterou prý oficiální média zatajila. Lidé tam vyšli do ulic, prosadili potrestání zkorumpovaných bankéřů a politiků, prosadili změnu ústavy a zavedli nevídanou oázu přímé demokracie a občanské společnosti.
Steinar Bragi, který bývá často označován za nejvýznamnějšího současného islandského prozaika, si tenhle mytický opar uvědomuje a pracuje s ním. V románu Planina do něj halí příběh o těch, kdo se podíleli na finanční krizi, a rozehrává se čtenáři sofistikovanou hru. Čteme detektivku, vztahové drama, horor? Dostali se hrdinové do spárů nadpřirozených bytostí, šílenců, nebo vlastní slabosti a hamižnosti? Co se vlastně stalo?
České prostředí halucinační atmosféře ještě nahrává. Neutuchající popularita severské krimi nás tlačí k tomu, abychom se soustředili na temnou atmosféru, depresivní hrdiny, nečekaná odhalení a detailní popisy vražd. Zároveň nemáme současnou islandskou literaturu příliš s čím srovnávat, neboť tu vychází spíše sporadicky.
Zmatený čtenář
Dva mladé a úspěšné páry z Reykjavíku si vyjely džípem na dovolenou, aby si v lůně přírody poblíž ledovce Vatnajökull odpočinuly od městského ruchu. Auto však v mlze sjede ze správné cesty, kterou osádka čím dál zoufaleji hledá. Bloudění…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu