Lidi nejvíc uklidňuje česání ponožky
Ve svých videích Denisa Vondrušková (18) škrábe prsty o šišku, brnká na kartáč na vlasy, šeptá a dělá hypnotické pohyby rukama. Pražská gymnazistka je jednou z prvních Češek, které propadly světovému fenoménu ASMR.
Co vlastně ASMR je? Umění? Hudba?
Já to považuji především za terapii. ASMR tvůrci kombinují pomalé tiché zvuky jako šeptání či klepání na různé předměty s hypnotickými pohyby rukou a dalšími vizuálními prvky. Smyslem je vyvolat v divákovi mravenčení, husí kůži, pocit, jako by zvuk vznikal přímo vedle něj a „dotýkal se“ jeho mozku – a tím ho uvolnil. ASMR doslova znamená „samostatnou smyslově-meridiánovou reakci“ (Autonomous Sensory Meridian Response). V USA se videa označená tímto termínem točí asi pět let. V Česku jsem byla jednou z prvních, dnes je nás kolem osmi.
Jak jste se k tomu dostala?
Předloni jsem se nemohla doma soustředit na učení a začala jsem si procházet různá videa. Zkusmo jsem si do YouTube zadala „šepot“. Nic se neobjevilo, pod anglickým slovem „whisper“ se mi ale otevřela spousta ASMR videí a okamžitě mě nadchla. Hodně mě baví psychologie, chtěla bych ji i studovat – a přišlo mi, že ta videa mají obrovský potenciál právě v terapii. V USA se k ní ostatně používají. Asi po půl roce jsem zkusila natočit vlastní video. Kromě toho, že mě prostě baví ASMR točit, letos také maturuji a chci ta videa vykázat jako praxi u přijímaček na vysokou školu. Většina uchazečů bude mít praxi typu, že si chodili povídat do školky nebo domova důchodců. ASMR videa jsou šancí se v té mase nějak odlišit.
Jde o váš první pokus vstoupit mezi youtubery?
Už před pár lety…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu