Vzpoura v úspěšné zemi
Rakouské prezidentské volby potvrdily vzestup euroskeptických radikálů v EU
Rakousko žije v blahobytu, má jednu z nejnižších nezaměstnaností v Evropě, metropole Vídeň platí za celosvětově nejpříjemnější město k životu a tamní ekonomika díky poloze uprostřed kontinentu nejvíce těžila z rozšiřování Evropské unie směrem na východ. A přesto první kolo prezidentských voleb se 35 procenty hlasů (a obrovským náskokem 14 procent hlasů na druhého v pořadí) vyhrál kandidát protestu proti současným pořádkům, Norbert Hofer ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ).
O prezidentovi se rozhodne až za tři týdny ve druhém kole, kde se 45letý letecký technik Hofer utká s kandidátem Zelených Alexanderem Van der Bellenem. Avšak už výsledek prvního kola otřásl rakouským politickým systémem – a zároveň potvrdil nástup stran podobných FPÖ v celé Evropě. Tedy odpůrců Evropské unie a pomoci uprchlíkům, a naopak zastánců zavírání hranic a lepších vztahů s Putinovým Ruskem.
Nálada versus realita
„Rakousku se daří dobře, ale lidé mají strach, že přicházejí špatné časy,“ vysvětluje novinářka Nina Horaczeková, která o FPÖ dlouhodobě píše do vídeňského týdeníku Falter. Mírně, ale setrvale stoupá nezaměstnanost. Náročná bude nepochybně integrace uprchlíků, kterých do Rakouska vloni přišlo 90 tisíc, v přepočtu na obyvatele více než do Německa. Média se zabývají například kriminalitou mladých Afghánců, dva dny před hlasováním tři z nich znásilnili mladou dívku na veřejné toaletě.
Hofer by chtěl hrát důležitou roli v Bruselu.
„Přesto…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu