Teď to teprve začíná
Německá vláda se dohodla na zákonu razícím cestu k úspěšné integraci uprchlíků
Do Německa v posledních týdnech neproudí mnoho žadatelů o azyl a nouzové ubytovny se vyprazdňují. Skutečné drama uprchlické krize však teprve začíná. Ze stovek tisíc nově příchozích z Blízkého východu se mají stát sousedé, kolegové, přátelé běžných Němců a občané demokratického státu. Plnění tohoto úkolu bude probíhat roky a bude nepochybně přinášet dobré i špatné zprávy. Německá vládní koalice se nyní dohodla na pravidlech, která mají zvýšit pravděpodobnost dlouhodobého úspěchu.
První integrační zákon v dějinách Německa, který vláda předloží parlamentu nejspíše koncem května, je jakousi společenskou smlouvou mezi uprchlíky a státem. „Cílem je ukázat starousedlíkům, že věci jsou pod kontrolou,“ vysvětluje v rozhovoru se serverem ZeitOnline odborník na integraci Stefan Luft z Univerzity v Brémách. „A signalizovat přistěhovalcům, že jsme ochotní je podporovat a zbourat bariéry, které brání jejich začlenění – ale také máme určitá očekávání.“
K základním pilířům patří snaha o maximální jednoduchost a rychlost přístupu uprchlíků na pracovní trh. Přestane platit pravidlo, podle něhož musí zaměstnavatel před zaměstnáním žadatele o azyl nejprve dokázat, že o volné místo nemá zájem žádný občan Německa nebo jiné země EU. Dále chce stát z veřejných zdrojů vytvořit sto tisíc pracovních příležitostí, které mají nově příchozí vtáhnout do pracovního procesu. Přístup k nim nebudou mít žadatelé o azyl ze zemí, které jsou dle letos schváleného azylového zákona bezpečné, a jejichž…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu