Česko letos mělo dát na armádní rozpočet podle závazků k NATO asi 95 miliard korun. Místo toho dostalo ministerstvo obrany v roce 2015 z rozpočtu jen polovinu – 46 miliard. Na schůzce čtyř ministrů obrany zemí V4 v Praze minulý týden, kde se kromě jiného řešily společné investice do armády, se sešli pouze dva ministři obrany, český a maďarský.
Jaksi napůl děláme podle člena obranného výboru sněmovny Ivana Gabala v armádě všechno. Gabal, podpořen všemi členy sněmovního výboru pro obranu, se v minulých dnech pokusil návrhem ve sněmovně zvýšit rozpočet armády na příští rok o další dvě a půl miliardy. Koalice navýšení odmítla s tím, že má armáda slíbeno na příští rok oproti letošku už čtyři miliardy navíc.
Nenechte se umlčet
Armádní rozpočty jsou velmi specifické, plánuje se v nich dlouhodobě. Třeba z hlediska NATO téměř vzorné Dánsko v roce 2011 schválilo po dohodě opozice s koalicí desetiletý velkorysý rozpočet, který se strany dohodly dodržovat. Generálům to umožňuje vyzbrojovat a modernizovat armádu podle přesné koncepce a plánů NATO.
V Česku se prakticky od přelomu tisíciletí schvaluje roční rozpočet na armádu na poslední chvíli. Navíc od roku 2010 rozpočet klesal a letos dostala armáda 0,98 procenta HDP, místo Alianci slíbená dvě procenta. Mimochodem, dvouprocentní závazek dodržuje v NATO jen pět zemí, ale v přepočtu na HDP patří Česku v investicích do armády dnes místo v poslední třetině žebříčku států NATO.
Vláda se loni zavázala zvyšovat rozpočet do…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu