Devátého prosince ráno telefonovala Y., celá rozčilená. Ve tři hodiny ráno u branky jejich domku zvonila plačící sousedka. Rozbili jí okénko od auta a ona neví, co má dělat. Byli dva, chlapec a dívka. Viděla je, jak utíkají. Z rozbitého okna unikal černý dým a během dalších několika vteřin auto s výbuchem vzplálo. Dorazili hasiči, pak policie, Y. do rána nespala, a to nejen proto, že to mohlo být jejich auto (parkovali o tři stání dál). Vyděsila ji nesmyslnost toho činu, páchání zla pro zlo.
V ten den si děti na předměstí krátily dlouhou chvíli a v centru města dohořívaly svíčky na okenních parapetech, balkonech, ve výklencích a na fasádách domů, na podstavcích soch, podél výloh a na schodištích. Letošní Slavnosti světel, které rok co rok kolem 8. prosince proměňují město po čtyři večery a noci v dějiště výpravné, barvami hýřící féerie, byly z bezpečnostních důvodů zrušeny. Zůstal zachován pouze původní svátek Neposkvrněného početí Panny Marie, který se v Lyonu tradičně slaví zapalováním svíček. (Historie svátku je dosti složitá. Stačí snad uvést, že lyonští uctívají Pannu Marii jako svou ochranitelku, protože prý v roce 1643 zachránila město před morovou ranou.)
Svíčky však letos nehořely jen k poctě Matky boží, ale také na památku obětí teroristických útoků v Paříži. Z plánovaného megapředstavení zbyla jediná světelná freska Daniela Knippera, nazvaná Pohledy. Na fasády domů na břehu Saôny a na baziliku Notre-Dame de Fourvière byly promítány oči z obrazů…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu