Podpis mnichovské dohody a připojení Sudet k Německu patří dodnes k nejdiskutovanějším tématům naší historie. Formálně i obsahově neotřelý pohled na toto období přináší kniha britského novináře Davida Vaughana. „Dokumetární novela“ popisuje události očima „fiktivního“ Brita ovládajícího češtinu, který v roce 1937 přijíždí jako tlumočník a dopisovatel anglických médií do Prahy a setkává se se skutečnými figurami. V té době už v pohraničí začíná přituhovat, vztahy mezi Němci a Čechy nezadržitelně míří k obrovskému konfliktu.
Vaughan se prohrabal archivy a na základě autentických nahrávek z BBC, Českého rozhlasu i z dobových článků například z Timesů dokumentuje, jak o měnícím se klimatu v Sudetech psali zahraniční novináři a jak o nich mluvili českoslovenští, britští, francouzští i němečtí politici. Mapuje také propagandu, jež se do Sudet začala valit prostřednictvím německého a rakouského rozhlasu. Do protikladu pak staví mlčení Radiožurnálu, který na doporučení vlády i spojenců mlčel, aby nevířil vášně.
Právě dobové záznamy Hitlera, jak na rozhlasových vlnách napadá prezidenta Beneše, či nahrávka britského premiéra Chamberlaina označujícího Československo za příliš nevýznamnou zemi, aby se kvůli ní Anglie dala do války, patří k tomu nejcennějšímu. Originál je možné si též poslechnout: součástí knihy je CD s nahrávkou novely včetně projevů. Kromě zmíněných hráčů tu slyšíme například i slova plačícího ministra spravedlnosti Ivana Dérera po podpisu dohody. K silným zážitkům patří rovněž příběh libereckého faráře Reichenbergera varujícího své krajany před fašisty, z jehož zakončení po válce běhá mráz po zádech.
Slabým místem je jen výprava; chybí tu úvod včetně zdůraznění, že jde skutečně o originální nahrávky a reálné postavy. Užitečné by byly i popisy těchto historických osobností, jež zde promlouvají. Jinak je Vaughanův „obraz doby“ působivou a objevnou historickou prací i příspěvkem do diskuse o síle médií a propagandy ve světle aktivit putinovského Ruska.
David Vaughan: Slyšte můj hlas
Radioservis, 128 stran
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].