Četba statistik může být někdy fascinující. Věděli jste například, že každým rokem zabijí hroši v Africe průměrně 2900 lidí? Ve Spojených státech za stejnou dobu zemře přibližně 400 Američanů na následky pádu z postele. V Rusku zabijí 100 smolařů padající rampouchy. Jiná americká statistika zase tvrdí, že přibližně 300 nešťastníků se v zemi každým rokem nedopatřením utopí ve vaně.
Není pravděpodobné, že by pilotům a pasažérům letu indonéské společnosti AirAsia nad ránem 28. prosince loňského roku běžela hlavou právě tato čísla, lze ale předpokládat, že se většině z nich při nástupu do moderního letounu Airbus A320–200 ani pořádně nezrychlil tep. Cestování letadlem je dnes rutinní záležitostí a je všeobecně známo, že mnoho bezpečnějších činností ani nelze vykonávat. Pravděpodobnost smrti při automobilové nehodě bývá uváděna zhruba 1 : 272, zatímco šance, že najdete smrt v troskách letadla, činí 1 : 5862. V desetimilionovém Česku vloni zahynulo při automobilových nehodách 631 lidí. To je zhruba dvakrát více než v roce 2013 při leteckých neštěstích na celém sedmimiliardovém světě.
Pro bezpečnost leteckého provozu se dělá vše, co je v představitelných lidských silách. Piloti osudného letu QZ8501 měli při vstupu do pilotní kabiny za sebou již desítky minut předletových příprav. Na podkladových materiálech popisujících…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu